Узгоджена картеч

согласованная картечь

Сьогодні з подивом дізнався, що більшість стрільців-спортсменів, навіть досвідчених та іменитих, не знають чи не розуміють, що таке узгоджена картеч. На задане їм питання з цього приводу зазвичай відповідають щось про зв’язування картечин дротом або пересипання її крохмалем або тальком. Так ось, усім цим стрілки, звичайно ж, займаються і не безуспішно, але поняття «узгоджена картеч» — це про геометрію. І це описано ще у старих мисливських книгах, які я читав у дитинстві.

Ось, нагуглив вам трошки не говоріть потім, що не знали))
Узгоджений дріб або картеч — вражаючі елементи дробового боєприпасу, величина яких оптимально вписана в розміри поперечного перерізу каналу ствола.
Узгодженою картеччю називається така, яка підібрана так, що при укладанні одного шару в дульній частині немає зазорів між картечинами і стінками ствола. Узгоджена картеч підбирається так. З боку патронника в ствол з дульним звуженням, шомполом надсилається пиж, який повинен не доходити до дульного зрізу приблизно на один діаметр картечі, що укладається. На цьому пижі розташовується один шар картечі вибраного діаметра. Підбирають картеч такого розміру, щоб вона укладалася в дульному звуженні суцільним рядом без проміжків, але і в той же час без деформації. Якщо вона розміщується вільно, необхідно трохи збільшити діаметр картеч, а якщо дуже щільно або остання картечина не входить, слід зменшити діаметр картечі.

Навіщо це потрібно?

Найбільшої ефективності стрільби з дробової зброї можна домогтися з огляду на співвідношення розмірів дробин (картечин) до калібру зброї, що використовується. Ті номери мисливського дробу, які укладаються в поперечному перерізі дульного зрізу ствола правильними рядами мають цілу низку переваг, наприклад вони забезпечують високу купність стрільби виключаючи при цьому розклинювання снаряда в каналі ствола